BM copyright

NAUCZYCIELE MIŁOŚCI

4 lutego 2021
Projekt fotograficzny
Autor projektu: Beata Muchowska

O PROJEKCIE

Nauczyciele miłości to projekt fotograficzny, którego celem jest stworzenie ciepłych i pełnych miłości rodzinnych fotografii plenerowych przedstawiających rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi, a także opowiedzenie ich niezwykłych, często trudnych historii, od momentu diagnozy, poprzez wspólną codzienność, po rodzące się przemyślenia na temat filozofii i sensu życia. Do projektu zaprosiłam 15 niezwykłych rodziny, które mierząc się z najróżniejszymi wyzwaniami niepełnosprawności swoich dzieci, odkryły w nich wielką siłę miłości i potrafią w tej wymagającej codzienności działać, być aktywne, radosne i pełne pozytywnych myśli. Potrafią dawać przykład i być motorem działania innych.  Są inspiracją.

Każda z tych historii jest inna, dotyczy różnego rodzaju i stopnia niepełnosprawności – ruchowej, intelektualnej, zdrowotnej… oraz dzieci w różnym wieku, z różnych zakątków Polski, a nawet świata. Ich wspólną cechą jest to, że stały się dla swoich rodzin wielkimi NAUCZYCIELAMI MIŁOŚCI. Wzbogaciły i przemieniły ich życie w niezwykły sposób.

O AUTORCE

Nazywam się Beata Muchowska. Jestem fotografem portretowym i rodzinnym, ale przede wszystkim żoną i mamą trzech fantastycznych chłopców: Franka, Maksa i Mikołajka. To właśnie Mikołaj, który jest z nami od prawie 4 lat, stał się wielką inspiracją w moim życiu, także do stworzenia tego projektu. Jest naszym nauczycielem miłości. Wzbogacił nasze życie o nowy sens i każdego dnia odkrywa ogromne pokłady dobra w ludziach, którzy go poznają. Zawsze byłam i wciąż jestem optymistką, choć nigdy nie zapomnę trzech dni przepłakanych po otrzymaniu diagnozy – trzech długich dni, w ciągu których wypłakałam cały swój żal do losu, przeżyłam swój ból, strach i niezgodę na chorobę synka. Po nich przyszedł jednak nowy dzień i zobaczyłam tę samą sytuację w zupełnie innym świetle, z zupełnie innej perspektywy. Spojrzałam w oczy Mikołajka i zdałam sobie sprawę, że życie rzuciło mi nowe wyzwania, że on nie jest ograniczeniem – jest morzem możliwości. Najważniejsze przecież, że jesteśmy razem, szczęśliwi! Zrozumiałam także, że moje życie z nim może być jeszcze bogatsze, pełniejsze. I to zależy tylko ode mnie! Mikołaj jest inspiracją i wezwaniem do działania. Kochamy podróże, więc podróżujemy razem. Kochamy taniec, więc tańczymy. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Niepełnosprawność poszerza horyzonty. Idziemy razem naszą własną drogą, ręka w rękę z trzema wyjątkowymi synami.

Fotografia to moja wielka pasja. Uwielbiam w naturalny sposób zatrzymywać ulotne chwile, utrwalać wyjątkowość rodzinnych relacji i więzi, odnajdywać miłość w gestach i spojrzeniach. To mój sposób widzenia świata. Fotografie, które tworzę to przede wszystkim spotkanie, to ciekawość drugiego człowieka – jego historii, emocji i relacji z bliskimi. Ten projekt pozwala mi na wyjątkowe spotkania z mądrymi, zaangażowanymi i pozytywnie myślącymi ludźmi, którzy swoją postawą i filozofią życia mogą być wzorem dla wielu. I moim marzeniem jest, aby ta dobra energia, którą otrzymuję od świata dzięki mojemu nauczycielowi miłości – Mikołajkowi oraz dzięki tym fotograficznym spotkaniom, choć trochę odczarowała wyobrażenia o niepełnosprawności. Rodziny, które zapraszam do projektu, doświadczając często trudnej choroby swojego dziecka, za priorytet stawiają miłość i piękne wspólne życie, nie chorobę. Podobnie do mnie wyznają filozofię, że szczęście jest w nas, w naszym nastawieniu, w naszej podświadomości, nie w sytuacji zewnętrznej. Na tyle rzeczy przecież nie mamy wpływu. Ale szczęście może być i jest naszym wyborem. Oni takiego wyboru dokonują każdego dnia, dzięki czemu ich historie urzekają pozytywnym nastawieniem, mocą miłości i siły działania, która przemienia problemy w wyzwania, strach w nadzieję, a niepełnosprawność w pełnię nowych możliwości.

Projekt Nauczyciele miłości otrzymał patronat Fundacji Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

 

Kontakt:
Beata Muchowska – autorka projektu
tel. 501690251
bea.muchowska@gmail.com
beatamuchowska.com
rodzinamikolajka.pl

Related articles